تاريخ : شنبه ۲۲ تیر۱۳۹۲ | 18:8 | بورسي ها

 گزارش بازار شنبه  

 شاخص کل در اولین روز کاری با افت 326 واحدی روبرو و به کانال 54 هزار  واحدی بازگشت.شاخص کل بورس در حالی به 54،743 واحد رسید که بیشترین تاثیر منفی بر آن به نمادهای پارسان و غدیر به ترتیب با 68 و 59 واحد تعلق داشت.تاپیکو نیز تاثیر مثبت 45 واحدی بر آن داشت.ارزش کل معاملات به 351.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به نماد تاپیکو با 106.5 میلیارد تومان تعلق داشت.

شاخص کل فرابورس هم امروز کاهشی بود و با ثبت افت 10.5 واحدی به عدد 588 واحدی رسید.ارزش کل معاملات این بازار به 44.5 میلیارد تومان رسید.

 

بازار در اولین روز کاری هفته را در حالی آغاز کردیم که جو غالب بر معاملات جو همراه با فشار عرضه ها بود.دلیل فشار عرضه ها در معاملات امروز که تا پایان نیز ادامه داشت چند عامل می تواند باشد،اولین عامل مربوط به شناسایی سود از سوی سهامدارانی ست که خیلی از آنها در هفته های پیش در قیمت های کمتر از قیمت های فعلی خرید کرده بودند.دومین عامل مربوط به عرضه ی یکباره صف خرید تاپیکو بود که برای خیلی ها غیر منتظره بود و انتظار این بود که لااقل امروز را نیز با صف خرید به پایان برساند.سومین عامل را می توان به عرضه احتمالی پتروشیمی جم نسبت داد.هنوز مشخص نیست که این عرضه این هفته انجام خواهد شد یا به تعویق می افتد.امروز شایعاتی از این سهم که وصندوق و تاپیکو سهامداران عمده آن هستند ،به گوش می رسید.برخی شایعات حاکی از آن بود که گزارش سود سال 91 و 92 شرکت اواخر وقت ( بعد از ظهر)منتشر خواهد شد و روز دوشنبه عرضه انجام خواهد شد.در میانه بازار نیز شنیده هایی مبنی بر اینکه احتمال دارد عرضه به تعویق بیفتد به گوش رسید!به هر حال عرضه جم که بیش از 300 میلیارد تومان نقدینگی احتیاج دارد ،با توجه به عرضه اولیه تاپیکو در هفته پیش، بازار را با نوعی مشکل کمبود نقدینگی روبرو خواهد کرد

اما این روزها سهامداران در حالی نگاه خود را به گزارش های سه ماهه معطوف کرده اند که اواخر هفته ی پیش گزارش فارس و گزارش برخی پالایشگاهی ها بازار را ناامید کرد.از فارس که در حال حاضر با برخی مشکلات مربوط به خوراک زیرمجموعه ها دست و پنچه نرم می کند،شنیده می شود که  ممکن است سود سال 92 آن حتی با کاهش نیز روبرو شود.گزارش زیر مجموعه های شرکت در حال ارائه به بازار هستند.پتروشیمی برزویه حدودا 267 میلیارد تومان سود محقق کرده است که همانند پرتوشیمی تندگویان بدهی ارزی دارد.باید منتظر گزارش های بیشتر از زیرمجموعه های فارس به خصوص پتروشیمی پارس باشم.

در اخبار حاشیه های بازار ؛ در اخبار سیاسی تلاش برای ایجاد هماهنگی ها در برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران با 5+1 از سوی طرفین ادامه دارد. کاترین اشتون میزبان نشست مقامات ارشد شش قدرت بزرگ در بروکسل خواهد بود تا درباره چگونگی پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با ایران پس از انتخاب رییس‌جمهور جدید، با آنها گفت‌و‌گو کند.باید منتظر تصمیات عملی در حوزه سیاست خارجی بعد از مراسم تحلیف روحانی باشیم.در اخلار سیاسی همچنین آمریکا اعلام آمادگی برای مذاکرات مستقیم کرده است.یلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس هم اعلام کرده که لندن آماده است در صورت رعایت رژیم منع اشاعه تسلیحات هسته‌یی توسط ایران، برای بهبود مناسبات با تهران اقدام کند.

در اخبار اقتصادی ولی اله سیف که یکی از گزینه ای پست ریاست بانک مرکزی در دولت روحانی می باشد در مقاله ای در سیاست های پولی در کشور صحبت کرده است.تلاش برای تثبیت نرخ ارز و همچنین اتخاذ سیاست های پولی مهم که مهمترین آن افزایش نرخ سود بانکی ست،از مهمترین نکات این مقاله می باشد که در روزنامه دنیای اقتصاد به چاپ رسیده است.

در این حوزه دلار در 3320 تومان ایستاده است.همانطور که قبلا نیز اشاره کرده بودیم،دلار فعلا و تا زمان بعد از روی کار آمدن روحانی و تصمیات تیم اقتصادی ایشان در حوزه سیاست های اقتصادی کلان و حوزه سیاست خارجی ،نوسان زیادی نخواهد داشت.

در بازار های جهانی شاهد رشد قیمت مس تا مرز 7000 دلار و روی به بیش از 1900 دلار بودیم.سرب نیز در 2045 دلار در هر تن ایستاده است.انس طلا به 1285 دلار رسیده است.در این حوزه  بن برنانکی در سخنرانی خود اعلام نمود بانک مرکزی آمریکا هیچ تصمیمی مبنی بر تغییر نرخ بهره بانکی ندارد و طبق تصمیمات اتخاذ شده نرخ بهره برای کمک به رشد اقتصادی آمریکا در پایین ترین سطح خود باقی خواهد ماند. گفتنی است واکنش بازارهای سهام و طلا به این تصمیم کاملاً مثبت بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

از گروه پتروشیمی شروع می کنیم.مهمترین اتفاق معاملات این گروه عرضه صف خرید تاپیکو و متعادل شدن آن تا پایان بازار بود.فروشنده عمده سهم حقیقی ها بودند که به کمترین سود حاصل از این عرضه اولیه راضی شده اند.می خواهیم در مورد تصمیم به خرید یا فروش سهم صحبت کنیم.با توجه به سود 83 تومانی شرکت و شفاف بودن پرتفوی و همچنین احتمال تعدیل عایدی زیرمجموعه ها در گزارش های پیش رو و البته با در نظر گرفتن تقسیم سود 45 تا 50 تومانی در مجمع پیش رو، به نظر می رسد خرید سهم در قیمت های فعلی گزینه بسیار خوبی برای سهامداری در میان مدت و بلند مدت و شاید هم کوتاه مدت باشد.فروش سهم اصلا کار منطقی نمی باشد و اگر هم خرید نمی کنید نگهداشتن سهم کار منطقی می باشد.اگر فردا سهم به زیر 360 تومان برسد برای خرید بسیار خوب خواهد بود.

در این گروه در بخش ابتدایی گزارش در مورد فارس صحبت کردیم.فارس با وجود اینکه سهم با ارزشی می باشد و آینده مثبتی دارد،اما با ابهام در زیر مجموعه ها و عدم معاملات زیر مجموعه ها در بورس همراه است و این ریسک سهم را در مقایسه با سهمی مانند تاپیکو بالا می برد.تاپیکو شفافیت زیادی دارد و با مشکلات کنونی فارس مواجه نخواهد شد.

زاگرس امروز در قیمت 2473 تومان با صف فروش نیز روبرو شد.کاربر عزیزی در بخش نظر خواهی در عین تعجب اعلام کرده است که شما هر روز پیشنهاد خرید یک سهم را می کنید.یک روز شفن یک روز زاگرس!باید به این دوست عزیز اعلام کنیم که ما زمانی که زاگرس 2000 تومان و شفن 2400 یا 2500 تومان بود پیشنهاد به خرید سهم با دید گزارش های سه ماهه نمودیم.دوست عزیز! زاگرس به بیش از 2600 تومان و شفن به 2900 تومان هم رسید.ما در قیمت های فعلی به هیچ کس پیشنهاد خرید نداده ایم.شاید شما فکر می کنید وقتی پیشنهادی برای خرید سهم داده می شود در هر قیمتی می توان آن را خرید!!! البته همواره در توصیه هایمان برای خرید دید بلند مدت را نیز توصیه کرده ایم.زاگرس امروز با افت قیمت روبرو شد .طبیعی ست که بسیاری که در سود هستند و برای شناسایی سود خواهند فروخت.اصلاح بیشتر فرصت خرید را ایجاد خواهد کرد.

در این گروه با وجود گزارش مثبت خراسان و شپترو شاهد افت یک پارچه قیمت ها بودیم

پتروشیمی خراسان در سه ماهه واقعی 642 ریال محقق کرده است.هنوز سود هر سهم پیش بینی شده سال جاری شرکت اعلام نشده است اما اولین پیش بینی سود سال مالی 92 شرکت 1309 ریال بوده است.پوشش 49 درصدی شرکت به علت افزایش نرخ فروش آمونیاک و ملامین نسبت به بودجه بوده است.

خراسان نسبت به کرمانشاه و شپدیس دو نکته دارد اول اینکه نرخ اوره را کمتر از این دو شرکت در بودجه خود در نظر گرفته بود بنابر این کاهش اوره خیلی بر روند سوددهی شرکت تاثیر ندارد .همچنین 15 درصد از فروش شرکت مربوط به کریستال ملامین می باشد که با رشد نرخ همراه بوده است

شپترو بازگشایی شد اما معامله نشد.سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد سه ماهه را از 200 تومان به 250 تومان افزایش داده است و با تعدیل مثبت 20 درصدی روبرو شده است.در سه ماهه واقعی نیز 775 ریال آن ( معادل 31 درصد) را پوشش داده است.علت تعدیل تسعیر در آمد ارزی با دلار 3546 تومانی بوده است .با توجه به سود 250 تومانی قیمت منطقی برای بازگشایی بین 1450 تا 1500 می باشد اما سهم در معاملات امروز  در کمتر از 1400 تومان رقابت می شد.اخرین قیمت سهم با سود 200 تومانی 1555 تومان بوده است.

حق تقدم های پارسان امروز هم معامله نشد.سهم در  840 تومان با صف فروش روبرو بود و حق آن در بیش از 710 تومان فعلا خریدار ندارد.

شیران که گفته می شود در شش ماهه پوشش خوبی دارد امروز تا بیش از 3600 تومان نیز معامله شد اما در ادامه تا کمتر از 3500 تومان نیز رسید.شایعاتی مبنی بر معامله بلوکی شیران توسط واتی شنیده می شود اتفاقی که واتی را با صف خرید روبرو و به بیش از 700 تومان رساند.واتی در حال نزدیک شدن به ارزش ذاتی خود می باشد.

در گروه پتروشیمی در خبری  یک مقام مسوول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه‌ریزی برای امضای قراردادهای بلندمدت فروش خوراک به صنایع تکمیلی پتروشیمی، اعلام کرده: به‌منظور توسعه زنجیره‌های ارزش و کاهش خام فروشی پتروشیمی، اختصاص خوراک در قالب طرحی به نام خوراک اعتباری در دستور کار قرار دارد.

در نفتی ها و پالایشی ها بازگشایی و توقف مجدد شپاس عجیب بود!سهم بازگشایی شد و معامله نشد.وخیلی زود نیز برای تعدیل عایدی بسته شد. شرکت در سه ماهه نخست امسال 117 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 30 درصد سود 393 تومانی شرکت می باشد..شرکت در سه ماهه نخست سال 439 میلیارد تومان فروش داشته است.این در حالی ست که در اولین پیش بینی از سود سال جاری فروش 3155 میلیارد تومانی پیش بینی کرده بود.

خب پالایشی ها که همگی متوقف می باشند این روزها با گزارشات مثبت و منفی خود سهامداران خود را هم خوشحال و هم ناراحت کرده اند.بعد از تعدیل منفی شتران،شراز نیز تعدیل منفی 27 درصدی داد.در سوی مقابل شبندر گزارش مثبتی برای سال 91 اعلام کرد و شپنا نیز تعدیل مثبت جزئی داشت.احتمالا شرکت های گروه بعد از برگزاری مجامع خود در آخرین روزهای تیر ماه و بعد از ارائه بودجه های سال 92 به بازار بازگردند.

شبندر در 12 ماهه واقعی سال 91 مبلغ 799 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی که 323 ریال بوده است با رشد 147 درصدی روبرو شده است.افزایش فروش و بهای تمام شده که باعث افزایش سود ناخالص شرکت شده است علت اصلی تعدیل مثبت شرکت می باشد.مجمع شرکت روز 30 تیر برگزار می شود و اعلام کرده 50درصد سود خود را برای مجمع سال 91 تقسیم خواهد کرد. پر داخت این سود نیز از روز اول شهریور ماه سال جاری خواهد بود

شراز که در 12 ماهه واقعی سال 91 ( حسابرسی نشده) مبلغ 948 ریال محقق کرده بود در گزارشی آن را به 649 ریال کاهش داده است و با تعدیل منفی 27 درصدی روبرو شده است. مجمع شرکت روز 30 تیر ماه برگزار می شود و شرکت اعلام کرده جداکثر سود قابل تقسیم در مجمع با توجه به نقدینگی و توان پرداخت سود 20 درصد می باشد

شپنا که در گزارش حسابرسی نشده 12 ماهه سال 91 مبلغ 2488 ریال محقق کرده بود ،در گزارشی جدید آن را به 2541 ریال افزایش داده است..مجمع شرکت روز 30 تیز ماه برگزار می شود.شرکت اعلام کرده است حداکثر سود قابل تقسیمدر مجمع با توجه به وضعیت نقدینگی و تواند پرداخت سود 39 درصد ( 100 تومان ) می باشد

تجهیزاتی ها هم در غیاب فاراک روز منفی را پشت سر گذاشتند.مپنا به 414 تومان رسید و با صف فروش به کار خود پایان داد.حمایت سهم در 390 تومان قرار دارد و در صورت شکسته شدن حمایت معتبر بعدی 367 تومان خواهد بود.

صدرا که قبلا در گزارش حسابرسی شده زیان 605 ریال محقق کرده بود در گزارشی آن را به زیان 2361 ریالی افزایش داده است.سهم بعد از رشد زیادی که در ماه های اخیر داشت امروز با افت قیمتی بیش از 3 درصدی روبرو شد.

اما فاراک در 12 ماهه واقعی سال 91 مبلغ 1543 ریال محقق کرده است که جالب توجه می باشد.قبلا 423 ریال اعلام کرده بود.این سود عمدتا ناشی از تسعیر ارز بوده و شرکت اعلام کرده در مجمع تقسیم نخواهد شد و سود تقسیمی شرکت 285 ریال می باشد

در بانکی ها ولی اله سیف اعلام کرده نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم باید افزایش یابد .این گونه اظهار نظر ها در مورد سیاست های پولی نشان می دهد که دولت جدید برنامه هایی در این زمینه دارد.این خبر خوبی برای بازار نیست ولی گروه بانکی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در این گروه وپاسار بعد از تقسیم سود 25 تومانی بازگشایی شد جالب اینکه با سود 38 تومانی در قیمت 182 تومان به صف فروش رسید.این یعنی پی بر ای کمتر از 5 برای وپاسار! این در حالی ست که پی بر ای بانکی ها به 6 رسیده است.به هر حال خرید سهم در این قیمت ریسک بسیار کمی دارد.

در سایر نمادها و گروه ها:

غبشهر و غمارگ بعد از تعدیل مثبت خوب خود بازگشایی شدند ولی معامله نشدند.این دو سهم خصوصا غبشهر با رشد خوبی بازگشایی خواهند شد.تنها نکته این است که در بازار منفی در حال بازگشایی هستند.سهام مهمی امروز باز گشایی شدند که نشان می دهد بورس هم بی میل به کنترل رشد بازار نمی باشد.

وبشهر امروز در 409 تومان با صف فروش روبرو شد.سهمی که رشد زیادی را در هفته های اخیر داشته است و برخی شایعات که مبنای تحلیلی نیز ندارند صحبت از قیمت 600 تا 700 تومانی از سهم می کنند

سیمان سفید نیریز سود هر سهم سال مالی جاری خود را بر اساس عملکرد سه ماهه از 188 تومان به 210 تومان افزایش داده است و در سه ماهه واقعی نیز 906 ریال ( معادل 43 درصد ) آن را پوشش داده است

بهشت پارس در 12 ماهه واقعی سال 91 مبلغ 141 ریال محقق کرده است که نسبت به پیش بینی اخیر که 266 ریال بوده است با افت 46 درصدی روبرو شده است

فنوال در گزارش عملکرد واقعی سه ماهه ابتدای سال92 ضمن تاکید بر سود 43 تومانی اش 26 درصد آن را نیز در سه ماهه پوشش داده است. در این دوره 20 درصد بودجه تولید و فروش و 18 درصد بودجه مبلغ فروش خود را پوشش داده است.این شرکت در سه ماهه بیش از 720 هزار دلار نیز صادرات داشته که نرخ تسعیر ارز را 1786 تومان در نظر گرفته است

در قندی ها شاهد معاملات منفی و افت قیمتی محسوس بودیم.در این گروه قچار  در سه ماهه نخست زیان 66 ریالی محقق کرده است.شرکت در این دوره 3055 تن فروش  شکرحاصل از تصفیه خام خریداری داشته .پیش بینی 57600 تن می باشد.نرخ فروش ان نیز در سه ماهه 1490 تومان بوده است.اگر بقیه شرکت ها نیز با این نرخ به فروش رسانده باشند انتظار پوشش های خیلی خوبی از قندی ها نداریم.

در کاشی ها به جز کساوه شاهد صف خرید و معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم.ضمن اینکه نماد معاملاتی کاشی اصفهان با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

 در گروه فولادی فولاد مبارکه به قیمت 500 تومان نزدیکتر شد.، فولاژ در مجمع 70 تومان تقسیم کرد.این شرکت همچنین تغییر مدیرعامل خود را شاهد است که همین امر نیز وضعیت شرکت را با تردیدهایی همراه می‌سازد.

در معدنی ها کچاد به زیر 1300 تومان رسید.سهم پوشش خوبی با توجه به افزایش تولید و همچنین افزایش نرخ شمش در سه ماهه خواهد داد .به نظر یکی از بهترین سهم های بازار برای سهامداری همین کچاد و البته ومعادن می باشد که در حال رسیده به قیمت های مناسب برای خرید می باشد.